Nauja robotizuota gamybos linija „CIE LT Forge“ – pagaminama daugiau ir kokybiškiau, įdedant mažiau fizinio darbo

2024 05 06

Marijampolėje veikiančioje „CIE LT Forge“ neseniai robotizuota dar viena gamybos linija: tai lengvina fizinės jėgos reikalaujantį darbą įmonės darbuotojams, kartu leidžiant nukaldinti net 30 proc. daugiau gaminių, auga ir gaminių kokybė. Bendros investicijos į linijos robotizaciją ir kitus jos patobulinimus siekė apie 1 mln. Eur. 

 

Įmonė robotizacijos keliu žengia jau ne pirmus metus

Automobilių komponentų kalimu grįstos gamybos lyderei Baltijos šalyse „CIE LT Forge“, kuri priklauso tarptautinei „CIE Automotive“ grupei, 2023-ieji – dar vieni rekordiniai metai. Įmonė toliau didino savo gamybos apimtis bei pardavimus ir pasiekė 55,7 mln Eur pajamas, t. y. 23 proc. daugiau, nei 2022 metais (45,3 mln Eur).

 

Greitam įmonės augimui ir aukštiems rezultatams didelės įtakos turėjo ir investicijos į modernizaciją ir robotizaciją.  Robotizacijos keliu įmonė žengia jau ne pirmus metus – nuo 2011-ųjų metų, kai Didžiojoje kalvėje buvo sumontuota pirmoji dalinai robotizuota linija. Kiek vėliau, 2018 metais, buvo įdiegta antra linija, šįkart – jau pilnai robotizuota.

 

„Tuo tarpu sprendimas dėl Mažosios kalvės robotizacijos strategijos buvo priimtas 2019 metais. Pagrindinė sprendimo priežastis buvo siekis didinti įmonės konkurencingumą automatizuojant kertinius procesus. Sprendimą, kad kryptis teisinga ir techniškai įmanoma stiprino labai geri 2018 metais Didžiojoje kalvėje įdiegtos robotizacijos linijos rezultatai“, – dalinasi „CIE LT Forge“ generalinis direktorius Darius Masionis.

 

Nors Mažojoje kalvėje iš penkių linijų robotizuotos yra trys, o dėl likusių dviejų linijų robotizacijos sprendimo kol kas nėra, D. Masionis pabrėžia, kad tokia kombinacija turi privalumų.

 

„Rankinių linijų pranašumas – didesnis lankstumas, kuris reikalingas gaminant santykinai nedideles gaminių partijas. Jas gali gaminti ir robotizuotos linijos, bet jų suderinimo ir paleidimo laikas bei kaštai būtų neproporcingai dideli. Todėl dabar Mažoji kalvė turi didelį lankstumą: didelės gaminių partijos gaminamos našiomis robotizuotomis linijomis, bandomosios ir mažos partijos gaminamos rankinėmis linijomis“, – atskleidžia D. Masionis.

 

Robotizuotose linijose pagaminama iki 30 proc. daugiau detalių

„CIE LT Forge“ generalinis direktorius sako, kad robotizacija įmonei teikia keleriopą naudą: linijai aptarnauti reikia mažiau darbuotojų, didėja jos našumas, atsiranda papildomų pajėgumų naujiems gaminiams gaminti.

 

„Taip pat pagerėjo operatorių darbo sąlygos, neliko sunkaus nuolatinio fizinio darbo. Svarbu paminėti, kad pagerėjo ir gaminių kokybė, kadangi operatorius gali susikoncentruoti į kontrolę ir proceso stebėjimą bei valdymą“, – vardija D. Masionis ir priduria, kad robotizuotose linijose pagaminama iki 30 proc. daugiau detalių, lyginant su nerobotizuotomis linijomis.

 

Pasakodamas apie tai, kas gali būti gaminama naujai robotizuotoje Mažosios kalvės linijoje, D. Masionis pažymi, kad visos šios kalvės linijos gali gaminti panašius gaminius, jei nėra ribojimų dėl gaminio dydžio, nepriklausomai nuo to, ar linijos robotizuotos, ar ne.

 

„Šiandien linijos gamina įvairius 0,7–12 kg svorio kaltinius, skirtus automobilių pramonei. Paprastai kaltiniai yra ruošiniai tolesnėms metalo apdirbimo operacijoms ir, lyginant su kitais ruošinių gamybos būdais, išsiskiria dideliu tvirtumu bei optimalia kaina, o tai vertinama įvairiuose pramonės sektoriuose, ypatingai – automobilių pramonėje“, – sako komponentus iš plieno tokiems automobilių rinkos gigantams kaip „Audi“, „Volkswagen“ ir „Renault“ gaminančios „CIE LT Forge“ generalinis direktorius.

 

Darbo vietų prarasti nebijo

Technologijų diegimas, kai vis daugiau darbų gali atlikti įvairūs įrenginiai, o žmogaus įsikišimas reikalingas tik minimaliai, gali kelti nerimą darbuotojams, į kurių vietas kėsinasi robotizacija. Tačiau D. Masionis  sako, kad įmonė nerimo ir nuogąstavimo etapą patyrė dar 2018–2020 metais, kai atsirado dvi pilnai robotizuotos linijos.

 

„Šiandien darbuotojai jokių baimių neturi. Visi supranta, kokią naudą robotizacija teikia įmonei ir patiems darbuotojams – tai geresnės darbo sąlygos, mažiau sunkaus fizinio darbo ir kt. Darbuotojai be darbo tikrai neliks, nes robotizuota linija negali dirbti pilnai automatiškai – ją reikia derinti, paleisti, prižiūrėti“, – sako Darius Masionis.

 

Įmonės pastangos dirbti efektyviai, išnaudojant naujausias technologijas įvertintos ir Lietuvos mastu. Jau antrus metus iš eilės UAB „CIE LT Forge“ patenka tarp TOP 10 sumaniausių Lietuvos pramonės įmonių „Sumanios pramonės“ konkurse. Tokį konkursą organizuoja „Verslo žinios“, Lietuvos pramonininkų konfederacija ir metodinis partneris EY.